Годівля ремонтних свинок

Основне завдання при вирощуванні ремонтного молодняку свиней в умовах інтенсивної технології виробництва полягає в отриманні міцних і здорових тварин з добре розвиненою мускулатурою, кістяком і внутрішніми органами, які в період господарського використання змогли б проявити хорошу продуктивність і високі відтворювальні якості. Отриманню високої продуктивності і збільшенню тривалості виробничого використання свиноматок великою мірою сприяє організація повноцінної та правильної годівлі ремонтних свинок.

Позитивний досвід відтворення стада, відбору, вирощування та годівлі ремонтного молодняку свиней накопичений у ТОВ «Серволюкс-Генетик» - єдиної в Україні ферми з вирощування чистих ліній GGP свиней. Це господарство використовує найсучасніші технології годівлі та утримання тварин. Шестирічний досвід роботи комплексу показав, що свинки власної репродукції, вирощені з використанням спеціалізованих раціонів, відрізняються міцним кістяком, гармонійним складом, гарним розвитком органів розмноження, тварини довгий час зберігають високу і стійку продуктивність. Головний технолог підприємства Вікторія Пилипець-Романюк із задоволенням поділилася з нами своїм виробничим досвідом, відповівши на деякі питання, які стосуються такої важливої теми, як годівля ремонтного молодняку.

 

- Що найголовніше при вирощуванні ремонтних свинок?


   Вирощування високопродуктивної ремонтної свинки пісної генетики принципово відрізняється від вирощування товарних свиней. У неї повинна бути правильно розвинута статева система, їй просто необхідно мати міцний кістяк і копита, щоб витримати 4-5 опоросів з максимальною продуктивною віддачею. Важливо розуміти, що при вирощуванні ремонтних свинок головне - повноцінний розвиток. Свинку, від якої передбачається отримати приплід, потрібно годувати спеціальним комбікормом для ремонтного молодняку. В сучасному свинарстві існує два підходи до годівлі ремонтних свинок. У період інтенсивного формування м'язової і кісткової тканини у племінного молодняку (від 40 до 60-70 кг живої маси) застосовують  годівлю вдосталь. Від 65-до 110 кг – можливі два варіанти – або обмежена годівля або годівля вдосталь спеціальним раціоном з високим вмістом клітковини для визначення інтенсивності росту  або якщо у господарства немає можливості організувати обмежену годівлю. Другий варіант найчастіше використовується у племінних господарствах на чистопорідних тваринах для селекційних цілей. У заключний період вирощування молодняка (від 110 кг до осіменіння) практикують обмежене годування для попередження ожиріння та порушення репродуктивної здатності тварин. При годівлі досхочу тварини швидко жиріють, а це призводить до того, що при досягненні злучного віку свинки або зовсім не приходять в охоту, або приводять мало поросят і молочність їх знижується. При надмірній годівлі серед молодих свиноматок збільшується число тварин, що не запліднились після першого осіменіння, а також після першого опоросу. У той же час недостатня годівля також не бажана. При недокормі свині відстають у рості і розвитку, що теж негативно позначається на нащадках.

 

- Яким повинен бути склад комбікормів для повноцінної годівлі ремонтних свинок?

 

Ми рекомендуємо використовувати спеціальний комбікорм для ремонтного молодняку. Показники комбікорму для ремонтного молодняку генетики Hypor представлені нижче у таблиці1.

 

Таблиця 1. Рекомендовані показники вмісту поживних та біологічно-активних речовин у комбікормах для ремонтних свинок генетики Hypor (Sow and Gilt Feeding Guide Hypor Libra, 2015).

Показники

Обмежена годівля

Годівля вдосталь

Обмінна енергія, Мдж/кг

12,65

7,41

Сирий протеїн, %

15,0-17,0

14,0-15,5

Клітковина, %

7,5

8,0

Лізин, %

0,71

0,65

М+Ц, %

0,70

0,70

Кальцій, %

0,7-0,8

0,7-0,8

Фосфор, %

0,32

0,32

Na, %

0,2-0,25

0,2-0,25

Залізо, мг/кг

140,0

Мідь, мг/кг

15,0

Марганець, мг/кг

40,0

Цинк, мг/кг

100,0

Йод, мг/кг

1,5

Селен, мг/кг

0,3

Вітамін А, тис. МО

12.000

Вітамін D3, тис. МО

1.500

Вітамін E, мг/кг

70,0

Вітамін K, мг/кг

2,0

Вітамін B1, мг/кг

2,0

Вітамін B2, мг/кг

5,0

Вітамін B6, мг/кг

3,0

Вітамін Н (Біотин), мкг/кг

400

Вітамін B12, мкг/кг

50,0

 

- При якій вазі краще запліднювати  ремонтних свинок?

 

Починати запліднювання ремонтних свинок краще у віці 210 днів, але найоптимальнішим віком першого запліднення буде 240 днів.Ремонтні генетики Hypor свинки в 7-8-місячному віці повинні мати живу масу 135-150 кг. Але жива вага не є єдиним визначним фактором для визначення оптимального часу для осіменіння. Не менш визначним фактором є вгодованість. У сучасному свинарстві її визначають за допомогою товщини шпику на рівні останнього ребра. Оптимальною для осіменіння є товщина шпику у 15 мм (при вимірюванні приладом Renco meter, два шари шпику). Для попередження ожиріння в раціонах ремонтного молодняку також знижують концентрацію обмінної енергії за рахунок їх насичення клітковиною.

Часто задовільним вважають раціон, що містить лише необхідну кількість поживних речовин, але їх біологічну цінність враховують не завжди. Тим часом всі знають, що при нестачі вітамінів, макро- і мікроелементів у свинок нерідко розвиваються незворотні зміни в яєчниках (найчастіше атрофія і склероз), переродження слизової оболонки матки і т.д. Особливу увагу хотілося б приділити вмісту біотину в комбікормі. На жаль, багато із запропонованих в Україні преміксів та концентратів для свиней не задовольняють вміст біотину на рівні до 500 мкг на кг корму. Високопродуктивне поголів’я може гостро реагувати на нестачу цього вітаміну, що часто проявляється сухістю шкіри, ії відлущенням та розтріскуванням копит. А ремонтна свинка з тріщинами у копитах навряд чи зможе витримати 5 опоросів. Також великий вплив на формування та розвиток копитного рогу має вміст цинку та марганцю.

Деякі господарства використовують для годівлі свого ремонтного молодняку корм для супоросних свиноматок, але, на жаль це не є правильною стратегією.  Потреби супоросних свиноматок і ремонтного молодняку в поживних речовинах істотно відрізняються. У свиноматки з настанням супоросності змінюється обмін речовин, збільшується засвоюваність поживних речовин. У супоросної свиноматки вже сформований організм, вона потребує менше білка. У ремонтної свинки, навпаки, засвоюваність цих речовин менша і йде активне формування організму.

 

- Які комбікорми використовуєте в своєму господарстві?


     Як правило, на великих промислових комплексах для годівлі ремонтного молодняку використовують  повнораціонні комбікорми, виготовлені на спеціалізованих  підприємствах. ТОВ «Серволюкс-Генетик» вже не перший рік користується комбікормами ТМ «Баланс Оптима» виробництва Летичівського комбікормового заводу, який входить до ГК «Єдінство». Фундаментом нашого партнерства з ГК «Єдінство» та взаємовигідних відносин між компаніями стали висока якість наданих нам комбікормів і стабільна ефективність використання кормової продукції. Окрім того близьке розміщення виробництва сприяє покращенню зворотного зв’язку, більш ефективній  нашій участі у процесі виробництва комбікормів, можливості оперативно реагувати на зміни ситуації та вносити свої корективи навітьу склад вітамінно-мінеральних преміксів. Такий підхід до організації повноцінної годівлі дає нам можливість правильно підготувати свинок для господарського використання та сформувати фізіологічно нормальну відтворювальну функцію у тварин. 

 

 

 

Фото з міжнародної агропромислової виставки АГРО 2013